Evlilik ve çiftlerde çatışma, insan yaşamındaki problemlerin en rahatsız edici olanlarından biridir. Her ilişkide muhakkak problemler yaşanır ancak kimi zaman problemler çiftlerin derin hayal kırıklığı yaşamasına ve ilişkinin devamının sorgulanmasına bile yol açabilir. Oysa bu olumsuz gidişata dur demek mümkündür.

Evlilikte problemler genellikle iletişim, problem çözme, tartışma, duygusal yakınlık ve cinsellik gibi konularda ortaya çıkmaktadır. İletişim çatışmaları genellikle çift olmanın gereklerini kavrayamamış, sağlıklı bir iletişimin nasıl yapılacağını öğrenememiş kişilerin ilişkilerinde ortaya çıkar. Bu tür kişilerde, ilişkinin erken romantik dönemlerinde bir süre ilişki iyi gidebilir. Fakat çiftler uzun vadeli görevlere hazır değilse bir süre sonra problemler yaşamaya başlar. Bununla birlikte, çiftin çocuk sahibi olması, çocukların ergenliğe geçiş dönemleri veya çocukların büyüyüp evden ayrılmaları gibi kriz dönemlerinde de çatışmalar artmaktadır. Bazende evlilik problemleri doğrudan bireysel problemlerin sonucudur. (Alkol-madde kullanımı, psikiyatrik bozukluklar vb.)

Bazen evlilikteki sorunlar cinsel yaşamı etkilerken, bazende cinsel sorunlar evliliğin bütününü etkileyebilir. Cinsel işlev bozuklukları ve evlilik sorunları çoğu zaman birlikte görülür. Bu tür durumlarda çok yönlü bir yaklaşım, cinsel terapi desteğide faydalı olur. Çocuklara ait sorunlarda da evlilik terapisi hizmetlerinden faydalanmak gerekebilir. Çünkü eşler arasındaki huzursuzluk ve gerginlikler çocukları doğrudan etkiler. Bu nedenle çocuklardaki psikolojik bir problemi tedavi edebilmek için anne-babanın ilişkilerindeki sorunların ortadan kalkması gerekmektedir. Çocukları sağlıklı kılmak için evliliği sağlıklı kılmak şarttır.

Stresli bir ilişki yada evlilik taraflar üzerinde oldukça olumsuz etkiler bırakır. Acı üzüntü endişe öfke duyguları, depresyon, kronik psikolojik ağrılar gibi problemlere yol açabilir. Eğer bu durum uzun sure devam ederse fiziksel sağlığada zarar verebilir. Çocuklar üzerindeki olumsuz etkisi ise yadsınamayacak kadar fazladır.

İlişki yada evlilik çıkmaza girdiğinde eğer zamanında önlem alınmazsa gidişat ilişkiyi bitirme noktasına bile gelebilir. Bu nedenle sorunlar büyümeden, içinden çıkılmaz bir hal almadan probleme üçüncü bir gözle bakmak, bir uzman desteği almak, en doğru karar olacaktır…