Cinsel Terapi

Cinsellik ülkemizde hâlâ bir tabu olarak görülmekte ve bu nedenle cinsel sorunlar çok fazla dile getirilmemektedir. Ancak çok fazla sayıda çift cinsel sorunlar yaşamaktadır. Ülkemizde cinsel hayatı aktif olan her on erkekten yedisi ve her on kadından sekizi hayatlarının bir döneminde cinsel işlev bozukluğu yaşamaktadır. Yaşanan bu cinsel sorunların başında sertleşememe, sertleşmenin devamını getirememe, erken boşalma, orgazm olamama, vajinismus (penis- vajen birleşmesinden korkma), disparoni (ağrılı cinsel birleşme) ve cinsel isteksizlik gelir. Bu sorunları yaşayan kişiler cinsel terapiden fayda görmektedirler.

Cinsel terapi, organik nedene dayanmayan psikolojik kökenli cinsel sorunların çözülmesinde kullanılan, ruhsal ve cinsel anlamda kişinin bilişsel, ruhsal, duygusal alanlardaki gelişimini hedefleyen, cinselliğin doğuştan gelen bir yetenek olmadığını, okuyarak, kendi vücudunu keşfederek ve yaşayarak öğrenilmesi gerektiğini anlatan tüm teknik ve yöntemleri içeren bir terapi şeklidir.

Peki cinsel terapi süreci nasıl ilerler?

Bir çok insan cinsel terapi esnasında ne yapıldığı ile ilgili endişeler yaşamaktadır.  Kişinin tamamen yabancı olan biriyle cinsel problemleri ile ilgili konuşması oldukça ürkütücü görünebilir. Oysaki cinsel terapi seansları eğlenceli ve öğreticidir. Cinsel problemlerin, cinsel hayatınızdan alıp götürdüğü tutkuyu ve cinsel oyunları tekrar hayatınıza geri getirmenize yardım etmek, terapistlerin öncelikli görevidir. Seansa tek başınıza da katılsanız, çift olarak da gelseniz, terapistiniz terapiye probleminizin detaylı bir değerlendirmesini yaparak başlayacaktır. Bu ilk iki değerlendirme görüşmesinde danışandan bugüne kadar olan cinsel hayat hikayesi alınır ve probleme yol açan sebepler saptanır. Genellikle bir kaç seans süren ve çiftlerin birbirlerine soru sormalarını da içeren bu değerlendirme görüşmeleri tamamlandığında, tedavi görüşmeleri başlar. Terapistiniz, siz ve partneriniz için oldukça keyifli ev ödevleri verecektir. Bu ödevler kişisel farkındalığınızın, cinsel bilgi ve becerilerinizin gelişmesine katkıda bulunmanın yanısıra, bedeninizi duyusal ve cinsel uyaranlara tepki vermek üzere tekrar programlayacak ve problemlerinizle baş etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, eğer bir ilişkiniz varsa, ilişkiniz içerisindeki çözümlenememiş gerginlik ya da iletişim meselelerini keşfetme şansınız da olacaktır.

Cinsellik mutlu bir birliktelik için vazgeçilmez bir unsurdur. Cinselliğin yaşanmadığı bir birlikteliği normal gibi görmek doğru bir çözüm değildir. Çünkü dokunma ve fiziksel yakınlık, insanın temel ihtiyaçlarından biridir. Tatmin edilmeyen cinsel dürtüler kendini farklı yönlerden ifade eder ve bunların karşılanmadığı ilişki ve evliliklerde başka tür sorunlar ortaya çıkabilir. Cinsel problemler çift veya evlilik ilişkilerinde birçok sorunun ana sebebi bile olabilir. Bu durum, eşlerden yalnızca birinin sorunu değil, çiftin ortak sorunudur. Bu tür sorunlarda sağlıklı bir iletişim kurabilmek için çaba harcanmalı, gerekiyorsa bir uzmandan yardım alınmalıdır. Cinsel hayatınızdan memnun değilseniz, ya da kendi kendine geçmeyen cinsel bir probleminiz varsa, cinsel terapi tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Biz, herkesin mutlu bir cinsel hayatı hakettiğine inanmaktayız ve cinsel terapi bunu başarmanıza yardımcı olmak için vardır.

Unutulmamalıdır ki, mutlu bir cinsel yaşamı istemek ve yaşamak herkesin hakkıdır.